2012 Canadian Senior Curling Championships – Women's tournament
The women's tournament of the 2012 Canadian Senior Curling Championships was held from March 17 to 25.
2012 Canadian Senior Curling Championships Women's tournament | |
---|---|
Host city | Abbotsford, British Columbia |
Arena | Abbotsford Recreation Centre |
Dates | March 17–25 |
Winner | Alberta |
Curling club | Saville Sports Centre, Edmonton |
Skip | Cathy King |
Third | Carolyn Morris |
Second | Lesley McEwan |
Lead | Doreen Gares |
Finalist | Newfoundland and Labrador (Cathy Cunningham) |
Events at the 2012 Canadian Senior Curling Championships | ||
---|---|---|
Tournament | ||
men | women | |
Qualifying Round
Four provinces did not automatically qualify to the championships, and participated in a qualifying round held at the Langley Curling Club in Langley, British Columbia. Two qualification spots were awarded to the winners of a double knockout round.
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Northwest Territories | Ann McKellar-Gillis | Marie Coe | Louise Marcinkoski | Lois Grabke | Yellowknife Curling Centre, Yellowknife |
Quebec | Odette Trudel | Suzanne Godin | Lynn Montambeault | Lorraine Levasseur | Club de curling Trois-Rivières, Trois-Rivières |
Yukon | Arlene Yeulet | Diane Huber | Joanne van Bibber | Frances Taylor | Whitehorse Curling Club, Whitehorse |
*Nunavut did not enter a team in the qualifying round.[2]
Knockout Brackets
Qualifier 1 | ||||||||
2 | Yukon | L | ||||||
3 | Northwest Territories | W | 3 | Northwest Territories | L | |||
1 | Quebec | W | ||||||
Qualifier 2 | ||||
2 | Yukon | L | ||
3 | Northwest Territories | W | ||
Knockout Results
All times listed are in Pacific Standard Time.[2]
First Knockout
Thursday, March 15, 9:00 am
Sheet 2 | Final |
Yukon (Yeulet) | L |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | W |
Thursday, March 15, 2:00 pm
Sheet 3 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | L |
Quebec (Trudel) | W |
Second Knockout
Thursday, March 15, 7:00 pm
Sheet 6 | Final |
Yukon (Yeulet) | L |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | W |
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Cathy King | Carolyn Morris | Lesley McEwan | Doreen Gares | Saville Sports Centre, Edmonton |
British Columbia | Penny Shantz | Debbie Jones-Walker | Deborah Pulak | Shirley Wong | Nanaimo Curling Club, Nanaimo |
Manitoba | Laurie Deprez | Darlene Sangster | Laurie Ellwood | Wendy Lischka | Stonewall Curling Club, Stonewall |
New Brunswick | Heidi Hanlon | Kathy Floyd | Judy Blanchard | Jane Arseneau | Thistle St. Andrews Curling Club, Saint John |
Newfoundland and Labrador | Cathy Cunningham | Diane Roberts | Peg Goss | Patricia Tiller | RE/MAX Centre, St. John's |
Northern Ontario | Darla Esch | Jann Costante | Sue Cantin | Paulette Brown | North Bay Curling Club, North Bay |
Northwest Territories | Ann McKellar-Gillis | Marie Coe | Louise Marcinkoski | Lois Grabke | Yellowknife Curling Centre, Yellowknife |
Nova Scotia | Colleen Jones (fourth) | Nancy Delahunt (skip) | Marsha Sobey | Sally Saunders | Mayflower Curling Club, Halifax |
Ontario | Nancy Harrison | Jeannie Davies | Lorrie Leskinen | Luann Gray | Burlington Curling Club, Burlington |
Prince Edward Island | Shirley Berry | Sandy Hope | Shelley Ebbett | Arleen Harris | Cornwall Curling Club, Cornwall Charlottetown Curling Club, Charlottetown |
Quebec | Odette Trudel | Suzanne Godin | Lynn Montambeault | Lorraine Levasseur | Club de curling Trois-Rivières, Trois-Rivières |
Saskatchewan | Darlene Gillies | Linda Kloschinsky | Wanda Heitt | Tracy Heidt | Unity Curling Club, Unity |
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
Province | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Alberta | Cathy King | 9 | 2 |
Newfoundland and Labrador | Cathy Cunningham | 9 | 2 |
Nova Scotia | Nancy Delahunt | 8 | 3 |
New Brunswick | Heidi Hanlon | 7 | 4 |
Ontario | Nancy Harrison | 5 | 6 |
Saskatchewan | Darlene Gillies | 5 | 6 |
Northern Ontario | Darla Esch | 5 | 6 |
Quebec | Odette Trudel | 5 | 6 |
Manitoba | Laurie Deprez | 5 | 6 |
British Columbia | Penny Shantz | 4 | 7 |
Prince Edward Island | Shirley Berry | 3 | 8 |
Northwest Territories | Ann McKellar-Gillis | 1 | 10 |
Round robin results
All times listed are in Pacific Standard Time.[3]
Draw 1
Saturday, March 17, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 4 | 1 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | X | X | 15 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (King) | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Prince Edward Island (Berry) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Delahunt) | 0 | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 9 |
Northern Ontario (Esch) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
British Columbia (Shantz) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Deprez) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
Ontario (Harrison) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Gillies) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Quebec (Trudel) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 6 |
Draw 3
Saturday, March 17, 7:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 |
Manitoba (Deprez) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Nova Scotia (Delahunt) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Gillies) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 5 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 5 | X | X | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Berry) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Quebec (Trudel) | 3 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (King) | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 9 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Ontario (Harrison) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Draw 5
Sunday, March 18, 1:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Ontario (Harrison) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Delahunt) | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Quebec (Trudel) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Alberta (King) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 6
Sunday, March 18, 7:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Prince Edward Island (Berry) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Gillies) | 4 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | X | 11 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Deprez) | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | X | X | X | 8 |
Northern Ontario (Esch) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Draw 7
Monday, March 19, 8:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Trudel) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Alberta (King) | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Harrison) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Delahunt) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Draw 8
Monday, March 19, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Deprez) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Prince Edward Island (Berry) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Gillies) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 9
Monday, March 19, 4:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Trudel) | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 |
Ontario (Harrison) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (King) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 9 |
Nova Scotia (Delahunt) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Draw 10
Monday, March 19, 8:30 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Prince Edward Island (Berry) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Deprez) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Saskatchewan (Gillies) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Draw 11
Tuesday, March 20, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (King) | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Delahunt) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Ontario (Harrison) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 | X | 13 |
Quebec (Trudel) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 12
Tuesday, March 20, 1:30 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Gillies) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Prince Edward Island (Berry) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Deprez) | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Draw 13
Tuesday, March 20, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Delahunt) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Trudel) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
New Brunswick (Hanlon) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | 1 | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Harrison) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Alberta (King) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 8 |
Draw 14
Wednesday, March 21, 9:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Deprez) | 1 | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 4 | X | X | 12 |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Esch) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Saskatchewan (Gillies) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Prince Edward Island (Berry) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 7 |
Draw 15
Wednesday, March 7, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Harrison) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 |
British Columbia (Shantz) | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Quebec (Trudel) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Berry) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 3 |
New Brunswick (Hanlon) | 2 | 2 | 0 | 3 | 4 | 0 | 1 | X | X | X | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Delahunt) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Saskatchewan (Gillies) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 7 |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (King) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
Manitoba (Deprez) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 5 |
Draw 17
Thursday, March 22, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 4 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Quebec (Trudel) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Harrison) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Saskatchewan (Gillies) | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Alberta (King) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 5 | X | X | X | 13 |
Manitoba (Deprez) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Berry) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Nova Scotia (Delahunt) | 1 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | X | 9 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 19
Thursday, March 22, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Gillies) | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Alberta (King) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 11 |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Trudel) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Manitoba (Deprez) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Nova Scotia (Delahunt) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 5 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | X | X | 11 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Berry) | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Ontario (Harrison) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Draw 21
Friday, March 23, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Deprez) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Nova Scotia (Delahunt) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Berry) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Harrison) | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Esch) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 |
Alberta (King) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Saskatchewan (Gillies) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Trudel) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 8 |
British Columbia (Shantz) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Playoffs
Semifinal | Final | |||||||
1 | Alberta | 9 | ||||||
2 | Newfoundland and Labrador | 5 | 2 | Newfoundland and Labrador | 5 | |||
3 | Nova Scotia | 2 |
Semifinal
Saturday, March 24, 2:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Nova Scotia (Delahunt) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
Final
Sunday, March 25, 11:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (King) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | X | 9 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 5 |
2012 Canadian Senior Women's Curling Championship Winner |
---|
Alberta 6th title |
References
- "2012 Canadian Seniors Teams". Canadian Curling Association.
- "2012 Canadian Seniors Qualifying Draw". Canadian Curling Association. Archived from the original on 2012-03-19. Retrieved 2012-02-25.
- "2012 Canadian Seniors Draw" (PDF). Canadian Curling Association. Archived from the original (PDF) on 2012-05-16. Retrieved 2012-02-25.